Jak zachęcić dziecko do gimnastyki?

Kategoria: Blog

Jak zachęcić dziecko do gimnastyki?

Coraz więcej dzieci miewa problemy w postawą. Maluchy wysyła się na różnego rodzaju korektywy i ćwiczenia, by nie utrwalały złych nawyków pogłębiających wady kręgosłupa, a także by wzmocnić ich małe ciałka. Jednak wiele dzieci nie lubi ćwiczyć i najchętniej salę gimnastyczną omijałoby szerokim łukiem. Jak zachęcić szkraba, aby zaangażował się w ćwiczenia?

Jakość zajęć

Przede wszystkim należy poszukać miejsca przyjaznego dzieciom, które oferuje takie zajęcia jak gimnastyka korekcyjna. Wybór dobrej placówki jest kluczem do sukcesu. Przede wszystkim miejsca dedykowane maluszkom są kolorowe i ciekawe dla nich. Już sama sala gimnastyczna pełna „fajnego” sprzętu zachęca je do przebywania w niej. W przedszkolach, które organizują takie zajęcia, gimnastyka przybiera formę zabawy. Ćwiczenia są oczywiście wykonywane, ale często towarzyszą im wesołe piosenki, elementy tańca i praca w parach z innymi dziećmi. Warto wybrać miejsce, w którym zajęcia prowadzi nie tylko zawodowy terapeuta, ale również pedagog i to taki, po którym na pierwszy rzut oka widać, że wielbią pracę z maluchami. Taka osoba potrafi zachęcić do współpracy nawet najbardziej marudne szkraby, a czasami nawet sprawić, że pokochają one gimnastykę!

Postawa rodziców

Duży wpływ na motywację maluszka ma też postawa rodziców. Bardzo często tłumaczą oni dziecku, że „musi” ono iść na korektywę, bo ma chore plecki. Maluszek nie rozumie jeszcze zależności między ćwiczeniami a  zdrowym kręgosłupem, a słowo „musi” działa na dzieci przeważnie odwrotnie, niż by chciał rodzic. Dlatego ćwiczenia należy przedstawiać maluchowi jako świetną zabawę, na której może uczyć się równowagi i skupienia i poznawać możliwości swojego ciała. Rodzice mogą pytać dziecko, co robiło na ostatnich zajęciach i chwalić je, że jest tak wygimnastykowane. Podziwianie kondycji dziecka zachęci je do uprawiania sportu gdy będzie starsze. Traktowane gimnastyki jako przykrej konieczności z kolei może zniechęcić je do ćwiczeń na całe życie.