Kilka słów o nauce tańca dla dzieci

Kategoria: Blog

Nauka tańca dla dzieci

Nauka tańca dla dzieci to jedne z najchętniej wybieranych przez rodziców zajęć dla maluchów w wieku przedszkolnym. Jednak zdarzają się rodzice, którzy mają zbyt wygórowane oczekiwania w wobec tych zajęć, które w poniższym wpisie chcielibyśmy sprostować.

Czym NIE jest nauka tańca dla dzieci?

Nauka tańca dla maluchów to nie to samo, co kurs tańca dla dorosłych. Rodzice nie powinni więc wymagać od dziecka znajomości skomplikowanych układów choreograficznych, czy nazw poszczególnych kroków. Zajęcia taneczne rozruszają maluchy, ale nie zagwarantują, że odkryją w nich naturalny talent i „kocie ruchy”. Każdy maluch ma predyspozycje do czegoś innego, co nie oznacza, że taniec nie może mu sprawiać zwykłej przyjemności.

Czy warto więc zapisywać dziecko na zajęcia taneczne?

Zdecydowanie tak! Zajęcia mają na celu uwrażliwienie dzieci na muzykę i rytm, a także zapewnienie im zdrowej dawki ruchu. Jednym maluchom taniec i kroki przychodzą dość naturalnie, inne musza się bardzo skupiać, by powtarzać kroki po instruktorze. Jednak dla jednych i dla drugich dzieci taniec jest świetną zabawą. Taniec uczy dzieci zabawy w grupie i pozwala przełamywać nieśmiałość. Skoczna muzyka ma magiczną moc aktywowania nawet dzieci z reguły biernych i nieco wycofanych. Nauka tańca to nauka refleksu, szybkiego podejmowania decyzji i orientacji w przestrzeni. To także wspaniała gimnastyka dla ciała. Maluchy na salach gimnastycznych nie raz narzekają na nudę – na lekcjach tańca nigdy jej nie ma. Dzieci poznają podstawowe kroki taneczne, jeśli zdecydują się na naukę tańca jako nastolatkowie lub dorośli, będzie im łatwiej odtworzyć podstawy, których nauczyli się w przedszkolu. Pamiętajmy, że nie każdy z nas ma dryg do tańca. Podobnie jest z dziećmi. Nawet jeśli naszemu dziecku poruszanie się po parkiecie wychodzi mniej zgrabnie niż kolegom, nie strofujmy malucha i sami nie przejmujmy się tym. Celem zajęć nie jest wytrenowanie przyszłego mistrza świata w tańcu klasycznym, ale dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne naszego szkraba.