Pierwsze kroki na ślizgawce

Kategoria: Blog

Pierwsze kroki na ślizgawce

Maluchy rozwijają się niezwykle szybko. Rodzicom wydaje się, że jeszcze niedawno dziecko uczyło się stawiać swoje pierwsze kroki, a tymczasem szkrab już biega, tańczy i nie może doczekać się nauki jazdy na nartach czy łyżwach. O ile z nartami może być problem, o tyle nauka jazdy na łyżwach jest w zasięgu rodzin mieszkających w większości dużych miast. Czy warto w zimie zabrać maluszka na kilka lekcji łyżwiarstwa?

Zabawa i rozwój

Zdecydowanie tak! Nauka jazdy na łyżwach to dla dziecka przede wszystkim wspaniała zabawa. Chociaż rodzice z niepokojem patrzą na każdy upadek dziecka, maluch takimi drobiazgami się nie przejmuje. Gdy choć raz poczuje czym jest ślizganie się po lodzie, zapragnie poruszać się po nim tak zwinnie jak inni łyżwiarze. Pomimo kolejnych upadków należy więc kibicować dziecku i zachęcać do podejmowania kolejnych prób. W końcu jak mawiały babcie: „kto się nie przewróci, ten się nie nauczy”. Nauka jazdy na łyżwach to dla dziecka również wspaniałe ćwiczenie nie tylko na kondycję, ale również na równowagę. Jazda wymaga doskonałego balansowania ciałem i wykonywania wyważonych i przemyślanych ruchów. To również dobry pomysł na hartowanie zdrowia dziecka w zimie. Porcja ruchy na mroźnym powietrzu dobrze wpływa na układ odpornościowy malucha.

Bezpieczeństwo

Oczywiście aby nauka była bezpieczna, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, dziecko powinno jeździć zawsze w kasku i ochraniaczach. Poobijana pupa może sprawiać maluchowi lekki dyskomfort, ale nie wolno dopuścić do tego, by dziecko uderzyło się lub upadło da głowę. Kask zakładamy jeszcze zanim malec trafi na ślizgawkę. Niewprawiony w poruszaniu się na płozach może przewrócić się idąc do niej. Po drugie, postarajmy się wybrać dobry kurs jazdy na łyżwach, dedykowany maluchom. Instruktor, który ma dobre podejście do dzieci i prosto wytłumaczy im, jak poruszać się na płozach, to prawdziwy skarb. Dzięki niemu maluchy dzielnie zniosą porażki i z uśmiechem na ustach wybiorą się na kolejne lekcje jazdy.